Two blocks of masses m1 = 2.00 kg and m2 = 4.80 kg are each released from rest a
ID: 2200914 • Letter: T
Question
Two blocks of masses m1 = 2.00 kg and m2 = 4.80 kg are each released from rest at a height of y = 6.00 m on a frictionless track, as shown in Figure P6.56, and undergo an elastic head-on collision. Figure P6.56 (a) Determine the velocity of each block just before the collision. Let the positive direction point to the right. v1i v2i (b) Determine the velocity of each block immediately after the collision. v1f m/s (c) Determine the maximum heights to which m1 and m2 rise after collision. y1f Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. m y2f M
Explanation / Answer
some data is missing tell if there is given thier intial velocity or time to reach at the bottom or momentum is given..if it is provide me
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.