The next two questions refer to this situation: A rectangular loop with sides of
ID: 2201390 • Letter: T
Question
The next two questions refer to this situation: A rectangular loop with sides of length a= 1.70 cm and b= 4.50 cm is placed near a wire that carries a current that varies as a function of time: i(t)=3.77+1.08t2 where the current is in Amperes and the time is in seconds. The distance from the straight wire to the closest side of the loop is d= 0.580 centimeters.
A.What is the magnetic flux through the loop at time t= 2.30 seconds? (Define positive flux into the page.)
B. What is the induced e.m.f. in the loop at time t= 2.30 seconds? (Note that positive emf is clockwise.)
Explanation / Answer
too big :\
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.