When a gas follows path 123 on the PV diagram in the figure below, 446 J of heat
ID: 2201708 • Letter: W
Question
When a gas follows path 123 on the PV diagram in the figure below, 446 J of heat flows into the system and 174 J of work is done. A) What is the change in the internal energy of the system? B) How much heat flows into the system if the process follows path 143? The work done by the gas along this path is 67.9 J. For this and the following part, represent net work done BY the system as a positive number and net work done ON the system as a negative value. C) What net work would be done on or by the system if the system followed path 12341? D) What net work would be done on or by the system if the system followed path 14321? E) What is the change in internal energy of the system in the processes described in parts c and d?
When a gas follows path 123 on the PV diagram in the figure below, 446 J of heat flows into the system and 174 J of work is done. A) What is the change in the internal energy of the system? B) How much heat flows into the system if the process follows path 143? The work done by the gas along this path is 67.9 J. For this and the following part, represent net work done BY the system as a positive number and net work done ON the system as a negative value. C) What net work would be done on or by the system if the system followed path 12341? D) What net work would be done on or by the system if the system followed path 14321? E) What is the change in internal energy of the system in the processes described in parts c and d?Explanation / Answer
A)internal energy change=446-174=272J B)heat=272+67.9=339.9J C)net work=174-67.9=106.1 J by the system D)net work=174-67.9=106.1 J on the system E)change in internal energy of the system in the processes described in parts c and d is 0.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.