When a gas follows path 123 on the PV diagram in the figure, 418 J of energy flo
ID: 3897430 • Letter: W
Question
When a gas follows path 123 on the PV diagram in the figure, 418 J of energy flows into the system by heat
and -167 J of work is done on the gas (167 J done by the gas).
(a) What is the change in internal energy of the system?
(b) How much energy Q flows into the system if the gas follows path 143? The work done on
the gas along this path is -63.0 J. What net work would be done on or by the system if the system followed
(c) path 12341 and
(d) path 14321?
(e) What is the change in internal energy of the system in the processes described by (c) and (d)?
Explanation / Answer
solution:
a)
delta_U = Q - W
so U3 - U1 = delta_U123 = 418J - (167J) = 251J
b)
delta_U143 = U3 - U1 = 251J
but W143 = 63J
therefore Q =delta_U + W143 = 251J + (63J) = 314J
c)
W1234 = W23 + W41 = 167J - 63J = 104J
d)
- 104J (reverse)
e)
for cycle, delta_U = 0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.