A 2 kg mass is connected to a spring (950 N/m) platform which undergoes simple h
ID: 2202522 • Letter: A
Question
A 2 kg mass is connected to a spring (950 N/m) platform which undergoes simple harmonic motion in the vertical direction with two complete oscillations each second. The amplitude of the oscillation is 0.3 m. At t=0 the box is 0.3 m above the equilibrium position.
a)What is the period of oscillation?
b)What is the angular frequency of the box?
c)What is the speed of the box at the equilibrium position
d)What is the total energy of the 2 kg box?
e)What is the acceleration of the box after 5 s (assume the box is at +A m at t = 0 s, and UP is positive)?
Explanation / Answer
(a) frequency = 2 per second. time period = 1/f = 0.5s Ans (b) angular frequency = 2pi x f = 2 x 3.14 x 2 = 12.56 per second. Ans (c) speed at equilibrium = amplitude x angular frequency = 0.3 x 12.56 = 3.768 m/s Ans. (d) total energy = 0.5kA^2 = 0.5 x 950 x 0.3 x 0.3 = 42.75J Ans (e) at t = 5s, the mass is at +A m, so acceleration = - (angular frequency)^2 x A = 12.56 x 12.56 x 0.3 = -47.32m/s2 Ans
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.