A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for \
ID: 2202782 • Letter: A
Question
A challenge gaining prominence throughout the planet is the increased need for "green" or sustainable energy. In certain parts of the country, wind farms are a viable alternative to conventional energy sources. An average wind turbine (the device which converts rotational motion to electricity) has a maximum capacity of 2.00 MW. However, realistically the wind turbine never runs at full power. If a wind turbine runs at 27.4% capacity for 1.00 year, how much energy does the wind turbine generate? An average American household consumes 1.10Explanation / Answer
2 MW = 2,000,000 W 24.7% of this is 494,000 W = 494 kW 1 yr = (365 d)(24 h/d) = 8760 h P = (494 kW)(8760 h) = 4,327,440 kWh
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.