Two crates of mass m1 = 16 kg and m2 = 8.6 kg are connected by a rope that passe
ID: 2202880 • Letter: T
Question
Two crates of mass m1 = 16 kg and m2 = 8.6 kg are connected by a rope that passes over a frictionless pulley of mass mp = 4.1 kg as shown in the figure below. c) What are the total initial and final kinetic energies of the system? Express your answers in terms of vf. (Use the following as necessary: h for the distance m1 has fallen, g for gravity, m1, m2, mp, and vf.) KEi = 3 KEf = 4 (d) What are the initial and final potential energies of the system? PEi = 5 PEf = 6 (e) What is the final speed vf of the crates? v = 7 m/s (f) What is the final angular velocity of the pulley? (Assume the radius of the pulley is R = 2.3 m.) ? = 8 rad/sExplanation / Answer
There is no figure !!
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.