An incompressible fluid is flowing through a vertical pipe with a constriction.
ID: 2203770 • Letter: A
Question
An incompressible fluid is flowing through a vertical pipe with a constriction. The wide section is 2.00 cm in diameter and is at the top of the pipe. The pressure of the fluid in the wide section at the top is 200 kPa. The velocity of the fluid in the wide section is 4.00 m/s. The narrow section is located 4.00 m below the wide section. What is the diameter of the narrow section for the pressure of the fluid in the narrow section to equal the pressure in the wide section? (density of the fluid is 1000 kg/m3) A) 1.50 cm B) 1.36 cm C) 1.28 cm D) 1.12 cm E) 1.00 cmExplanation / Answer
diameter1= 2cm
P1= 200kPa
v1= 4m/s
diameter2=1cm
P2=?
v1=?
height= 2
2. Relevant equations
Continuity
A1v1=A2v2
Bernoullis equation
.5dv1^2+dgy1+P1= .5dv2^2+dgy2+P2
where d is density, g is gravity, and v is velocity
3. The attempt at a solution
Ugh ive been on this for a long time.
So i found the velocity of V2 by using the continuity equation. I switched all my units to cm then i converted it back to m.
Then i plugged in everything into bernoullis equation and solved for pressure2. this is what i put in.
.5(1000)4^s + 1000(9.8)2 + 200000= .5(1000)16^2 + P2
P2 = 95 KPa
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.