A wheel of radius 0.15 m has a massless string wrapped around it, one end of whi
ID: 2204832 • Letter: A
Question
A wheel of radius 0.15 m has a massless string wrapped around it, one end of which is
attached to the wheel, the other end to a block of mass 3.0 kg. At t = 0 s the block is
released from rest, and is observed to accelerate at 0.55 m/s2.
(a) [4 points] What is the tension in the string?
__________
(b) [4 points] What is the magnitude of the torque on the wheel?
__________
(c) [4 points] What is the moment of inertia of the wheel?
__________
(d) [4 points] How much work does gravity perform on the system when the block drops
0.5 m?
__________
(e) [4 points] What percentage of this work done by gravity appears as rotational kinetic
energy of the wheel?
Explanation / Answer
F=ma=mg-T
T=m(g+a)=3*(9.8+0.55)=31.05N
=RT=Rma=0.15*31.05=44.65N-m
=a/R=0.55/0.15=3.66rad/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.