A uniform metal bar of mass 6.0 kg and length 2.0 m is held up by a string and f
ID: 2205236 • Letter: A
Question
A uniform metal bar of mass 6.0 kg and length 2.0 m is held up by a string and fulcrum, as shown in the diagram. There is aa 2.0 kg mass placed right over the fulcrum. The bar is level, and the string makes an angle 40 degrees with the horizontal. Determine the tension in the string, the vertical component of the force applied by the fulcrum, and the horizontal force applied by the fulcrum.
Explanation / Answer
Let tension in the string is T. Then moment about fulcrum is 0 =>(6*9.81*1)-(T*sin(radians(40))*2) = 0 =>T = 45.785 N Let the horizontal force applied by the fulcrum is H. Then H = T*cos(radians(40)) = 35.073 N Let the vertical component of force applied by the fulcrum is V. Then -V+(2*9.81)+(6*9.81)-(T*sin(radians(40))) = 0 =>V = 49.050 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.