Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A transverse wave on a string is described by the following wave function. ( Ple

ID: 2206464 • Letter: A

Question

A transverse wave on a string is described by the following wave function. ( Please refer to http://i46.tinypic.com/30sizwi.jpg )where x and y are in meters and t is in seconds. (a) Determine the transverse speed at t = 0.180 s for an element of the string located at x = 1.40 m. (Numerical answer in m/s) (b) Determine the transverse acceleration at t = 0.180 s for an element of the string located at x = 1.40 m. (Numerical answer in m/s2) (c) What is the wavelength of this wave? (Numerical answer in meters) (d) What is the period of this wave? (Numerical answer in seconds) (e) What is the speed of propagation of this wave? (Numerical answer in m/s)

Explanation / Answer

Use The Same approach by putting your values....hope this helps...:) A = 0.12 m ? = 4p k = p/8 t = 0.12 s x = 1.8 m y = A sin (px/8 + 4pt) y(x,t) = A sin (? t + kx) v = ? y/ ? t = ? A cos (? t + kx) v = -0.905412369096248 m/s v = -0.91 m/s a = ?² y/ ?² t = -?² A sin (? t + kx) a = -15.1537367517846 m/s^2 a = -15.15 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote