A transverse wave on a string is described by the expression: y = (0.12m)sin(pix
ID: 1501422 • Letter: A
Question
A transverse wave on a string is described by the expression: y = (0.12m)sin(pix/8 + 4 pit) (a) Determine the transverse speed and acceleration of the string at t = 0.200s for the point on the string located at x = 1.60 m. (b) If the displacement of the wave at x = 0, t = 0, would be 1 m, then what will be initial phase, 0.99 radians 4. A mass of 0.5 kg connected to a light spring of force constant 20 N/m oscillates on a horizontal, frictionless surface. (a) Calculate the total energy of the system and the maximum speed of the mass if the amplitude of the motion is 3 cm. Compute the kinetic and potential energies when the displacement equals 2 cm, 9 times 10^-3 J, 0.19, 5 times 10^-3 JExplanation / Answer
3) a) transverse speed = (0.12 * 3.14 * 4) * cos(pi) = - 1.507 m/sec
acceleration = - (0.12 * 3.14 * 4 * 3.14 * 4) * sin(pi) = 0 m/sec2
b) Initial phase = sin-1(0.1/0.12)
= 0.99 radians
4) a) total energy of system = 1/2 * k * A2
= 0.5 * 20 * 0.03 * 0.03 = 9 * 10-3 J
=> maximum speed of mass = 0.03 * sqrt(20/0.5)
= 0.189 m/sec
Kinetic energy = 9 * 10-3 * 0.672 = 4 * 10-3 J
Potential energy = (9 * 10-3) - (4 * 10-3) = 5 * 10-3 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.