A transverse wave on a string is described by the equation y = (0.10 m) sin (2pi
ID: 2256453 • Letter: A
Question
A transverse wave on a string is described by the equation
y = (0.10 m) sin (2pi(x/4-2/t))
1. [3 points] Does a crest of the wave travel towards increasing x or decreasing x?
2. [5 points] What is the wavelength of the wave?
3. [5 points] What is the period of the wave?
4. [6 points] How far does a crest move in 5.0 s?
5. [6 points] What is the (sign and magnitude of the) transverse velocity of a bit of
string at the position x = 4.0 m at time t = 2.0 s?
Please help me the answers (1) increasing(2)4m(3)2s(4)10m(5)-0.31m/s
show work
Explanation / Answer
y = (0.10 m) sin (2pi(x/4-2/t))
1) towards +ve x axis
2) here 2 pi/4 = coefficient of x= 2 pi/lamda ,
so lamda=4 m
3)2 pi/2 = coefficient of t= 2 pi/T , so T=2 sec
velocity of wave is given by c=frequency*wavelenght=2 m/s = lamda*(1/T)=4/2=2m/s
soin 5 sec distance is 2*5=10 m
5)diffrentiate y = (0.10 m) sin (2pi(x/4-t/2)) wrt t
v=-2*pi*0.05*cos(2pi(x/4-t/2))
at x=4m, t=2 sec
-2*pi*0.05*cos(2pi(4/4-2/2))=-0.314 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.