Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a 0.25 kg ball attached to a string. The ball goes around in a circle that is ho

ID: 2207780 • Letter: A

Question

a 0.25 kg ball attached to a string. The ball goes around in a circle that is horizontal (parallel) to the ground. The circular path has radius of 1.5m. The rotation is a constant rate of 50 rpm. What is the tangential velocity of the ball, what is the centripetal acceleration (magnitude and direction), what is the magnitude of the tangential acceleration, (What is the source of the centripetal force, what is the magnitude of this force), What is the magnitude of this force if the radius of the balls path is doubled, and What is the magnitude of this force if the radius of the balls path is original value but the speed doubles?

Explanation / Answer

w=5.23 rad/s v=w*r=7.84 m/s a(centietal)=w^2*r=41.02 m/s^2 a(tangential)=0 tension in string is esponsible for centriptal force F(centripetal)=m*r*w^2=10.25 N if r is doubled F=20.51 N if speed doubles F=41.02 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote