a 0.3511 gram sample of an unknown compound is burned in a bomb calorimeter. The
ID: 906871 • Letter: A
Question
a 0.3511 gram sample of an unknown compound is burned in a bomb calorimeter. The 101.5 grams of water warm from 22.14 degrees C to 26.82 degrees C. what is the heat of combustion (kJ/g) of the substance a 0.3511 gram sample of an unknown compound is burned in a bomb calorimeter. The 101.5 grams of water warm from 22.14 degrees C to 26.82 degrees C. what is the heat of combustion (kJ/g) of the substance a 0.3511 gram sample of an unknown compound is burned in a bomb calorimeter. The 101.5 grams of water warm from 22.14 degrees C to 26.82 degrees C. what is the heat of combustion (kJ/g) of the substanceExplanation / Answer
heat of reaction q = mCpdT
m = 101.5 g
Cp = 4.184 J/g.oC
dT = (26.82-22.14) = 4.68 oC
Feed values,
q = 101.5 x 4.184 x 4.68 = 1.99 kJ
So the heat of combustion of the substance = 1.99/0.3511 = 5.67 kJ/g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.