Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A microscope has an objective lens of focal length 6.95 mm. The objective forms

ID: 2208000 • Letter: A

Question

A microscope has an objective lens of focal length 6.95 mm. The objective forms an image 15.5 cm from the lens. The focal length of the eyepiece is 2.80 cm. (a) What is the distance between the lenses? in cm.. (b) What is the angular magnification? The near point is 25.0 cm. (c) How far from the objective should the object be placed?

Explanation / Answer

(a). L = 15.5 + 2.8 L = 18.3 cm ----> Answer (b). objective lens, 1/s + 1/s' = 1/f_ob 1/s + 1/155 = 1/6.95 s = 7.2762 mm Magnification is M = (s'/s)(25/f_ok) M = (155/7.2762)(250/28) M = 190.19 x----> Answer (c). s = 7.2762 mm----> Answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote