A simple harmonic oscillator is constructed from a spring which is connected to
ID: 2210478 • Letter: A
Question
A simple harmonic oscillator is constructed from a spring which is connected to a mass of 0.3 kg. The mass-spring system oscillates at a frequency of 6 Hz with an amplitude of 0.05 m.(A) What is the angular frequency of oscillation?
(A) 37.70 Rad/s
(B) What is the spring-constant of the spring?
(B) 426.37 N/m
(C) What is the total energy of the oscillation?
(C)____J
(D) What is the maximum velocity of the mass?
(D)____m/s
For (C) I have tried both PE=1/2KA^2=10.66 (wrong) and PE(spring)+PE(gravity)+KE=13.60(wrong)
So I am stumped!
Explanation / Answer
w = 2*3.14*6 = 37.7 w= (k/m)^0.5 k = 426.387N/m PE(spring)+PE(gravity)+KE=0.5*426.37*0.05^02 + 0.3*9.8*0.05*2 + 0 = 0.827 J 0.827 = 0 + 0.3*9.8*0.05 + 0.5*0.3V^2 V = 2.13 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.