Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A block is hung from a vertical spring with spring constant k = 10 N/m, as in th

ID: 2210777 • Letter: A

Question

A block is hung from a vertical spring with spring constant k = 10 N/m, as in the picture. Perturbed from its equilibrium point at y = 0 the block oscillates up and down reaching its lowest point every 0.8 seconds. Its speed as it passes the equilibrium position is 0.3 m/s. a) (6 pts) Obtain the period, angular frequency and mass of the block. b) (4 pts) What is the maximum speed of the block as it oscillates? Find the amplitude of the oscillations. c) (4 pts) Using conservation of energy, calculate the velocity of the block as it moves up through a point 2 cm above the equilibrium position. d) (3 pts) Calculate the force on the block as it moves up through a point 2 cm above the equilibrium position. e) (3 pts) If at t = 0 you observe the block at the position and with the velocity found in steps (c) and (d), then what is the phase angle, in radians? Physics

Explanation / Answer

At the maximal stretch, the block is at equilibrium since it stops falling down. Gravity force is then equal to the spring force. we have: Fs=mg kx = mg so x = mg/k = 0.05*9.8 / 4 = 0.1225 meters This answer is wrong. Can anyone help me? My reasoning looks logic to me :

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote