Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A child puts a penny of mass 2.5g is on a merry-go-round with a steel flour. The

ID: 2210964 • Letter: A

Question

A child puts a penny of mass 2.5g is on a merry-go-round with a steel flour. The coefficients of kinetic and static friction between copper and steel are uk= 0.41 and us= 0.53. At the moment, the merry-go-round is spinning at 0.5 radians per second and the penny is 1.5 m from the center. C. What is the current force of static friction on the penny? D. What is the maximum tangential speed of the merry-go-round so that the penny does not slide? Would changing either of the following change your answer to part d: changing the mass of the coin; changing the material of which the coin is made. Explain.

Explanation / Answer

static force= mw^2r = 2.5*0.5^2*1.5=0.9375 N,,,,,,,,,,,,,,,,,D) us*mg = mv^2/r,,,,,,,,,,,,,,,,,,,0.53*2.5*9.8=2.5*v^2/1.5,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,maximum tangential speed=2.79 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote