A long solenoid with 12.8 turns/cm and a radius of 8.91 cm carries a current of
ID: 2211016 • Letter: A
Question
A long solenoid with 12.8 turns/cm and a radius of 8.91 cm carries a current of 21.9 mA. A current of 9.60 A exists in a straight conductor located along the central axis of the solenoid. (a) At what radial distance from the axis in centimeters will the direction of the resulting magnetic field be at 51.8Explanation / Answer
Bs and Bw are B fields at point P due to solenoid and wire respectively Bs is along the axis of solenoid and Bw is perpendicular to axis B(magnetic field) at point P, 51.8 degrees to Bs => Bw = Tan( 51.8 ) * Bs =1.27 therefore Bw = 1.27Bs -- (1) Bs = 4*PI E-7*0.219*12.80 Bw = 4*PI E-7*9.6/(2*PI*d) According to the equation (1) d = 5.45 cms (b) B = Bs * sec(51.8) = 0.4533*4*PI E-7*Tesla-m/A *[1*E-2 turns/m] = 5.693 Tesla
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.