A car initially traveling eastward turns north by traveling in a circular path a
ID: 2211647 • Letter: A
Question
A car initially traveling eastward turns north by traveling in a circular path at uniform speed as in the figure. The length of the arc ABC is 259 m, and the car completes the turn in 42.0 s.
Arc ABC is a 90 degree turn, from straight down(traveling straight in the positive X) to straight to the right (traveling straight in the positive Y).What is the magnitude and direction of the acceleration when the car is 35 degrees from the positive X-axis? (In other words, if the car is going perpendicular to 35 degrees below the positive x-axis)
Explanation / Answer
v=259/42=6.16 m/s r*(pi/2)=259 m r=164.96 m a=v^2/r=0.23 m/s^2 a=0.23*(-cos(35)i-sin(35)j) m/s^2 direction=35 degree south of west
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.