Two masses m1 = 2.5 kg, and m2 = 4.0 kg are connected by a light cord that passe
ID: 2214078 • Letter: T
Question
Two masses m1 = 2.5 kg, and m2 = 4.0 kg are connected by a light cord that passes over a cylindrical pulley (I = MR2/2), where M = 1.2 kg, and R = 0.15m. The mass m2 slides on frictionless, horizontal surface. Find; a) The acceleration of the masses b) The angular acceleration of the cylinder c) The tensions in the strings
Two masses m1 = 2.5 kg, and m2 = 4.0 kg are connected by a light cord that passes over a cylindrical pulley (I = MR2/2), where M = 1.2 kg, and R = 0.15m. The mass m2 slides on frictionless, horizontal surface. Find; a) The acceleration of the masses b) The angular acceleration of the cylinder c) The tensions in the strings
Explanation / Answer
(a)
Let us make the following assumption:
T1 is the tension between m1 and the pulley
T2 is the tension between m2 and the pulley
BAlancing force on m1:
T1 = m1a---------------------------(*)
Balancing force on m2:
m2g - T2 = m2a
T2 = m2g - m2a--------------------------------(**)
Torque on pulley:
Torque= (T2 - T1)R ------------------(1)
Torque on pulley is also given as:
Torque= I* = I*a/R ---------------(2)
From (1) and (2), we have
(T2-T1)R = I*a/R
(T2 - T1) = Ia/R^2
From (*) and (**), we have
(m2g - m2a) - m1a = Ia/R^2
a(-m2 - m1 - I/R^2) = - m2g
a = m2g/(m1+m2+I/R^2)
=m2g/(m1+m2+0.5*Mp)
a=4*9.8/(4+2.5+0.5*1.2)
= 5.521127
(b)
T1 = m1a = 2.5*5.521127 = 13.80282
T2 = m2g - m2a = 4*9.8-4*5.521127 = 17.11549
I = 1/2*mp*R^2
=0.5*1.2*0.15^2
= 0.0135
substituting the above value in following equation,we have
(T2 - T1) = I*
= 245.383
(c)
T1 = m1a = 2.5*5.521127 = 13.80282
T2 = m2g - m2a = 4*9.8-4*5.521127 = 17.11549
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.