A painter (mass 61 kg) is walking along a trestle, consisting of a uniform plank
ID: 2214461 • Letter: A
Question
A painter (mass 61 kg) is walking along a trestle, consisting of a uniform plank (mass 20.0 kg, length 6.00 m) balanced on two sawhorses. Each sawhorse is placed 1.40 m from an end of the plank. A paint bucket (mass 4.0 kg, diameter 28 cm) is placed as close as possible to the right-hand edge of the plank while still having the whole bucket in contact with the plank. a) How close to the right-hand edge of the plank can the painter walk before tipping the plank and spilling the paint? b) How close to the left-hand edge can the same painter walk before causing the plank to tip? (Hint: As the painter walks toward the right-hand edge of the plank and the plank starts to tip clockwise, consider the force acting upward on the plank from the left-hand sawhorse support.)
Explanation / Answer
Wp=weight of the plank, wg= weight of the guy, wb weight of the bucket, nr=normal of the right hand fulcrom Wp=196N, Wg=588N, Wb=39.2N Fy: -Wp-Wg-Wb+Nr Nr=823.2 newtons Torque(from Nr): Wp(1.6m)-Wg(x)-Wb(2.86m) 588N(x)=313.6N*m-112.112N*m x=0.343m from Nr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.