Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A balloon is filled with 5.00 liters of helium at a pressure of 1.20 atm and a t

ID: 2214463 • Letter: A

Question

A balloon is filled with 5.00 liters of helium at a pressure of 1.20 atm and a temperature of 27.0 degrees C. (a) Find the mass of the helium. (b) Find the buoyant force on the balloon if it is placed in the atmosphere with air pressure at 1.00 atm and temperature at 23.0 degrees C.

(c) Find the acceleration of the balloon if the rubber has a mass of 4.00g.



Please be clear with the work:).

Explanation / Answer

using PV =nRT a.> no. of moles of helium = PV/RT = (1.2*5)/(0.0821*300) = 0.2436 moles mass of helium = 0.2436*4 =0.9744 grams b.> new volume = nRT/P = (0.2436* 0.0821*300)/(1) = 5.999868 litre= 6 l bouyant force = (density of air at 1atm)* volume*(acceleration due to gravity) = (1.2*10^-3Kg/l) *(6 l)* (9.8 m/s^2) = 0.07056 Newton c.> acceleration of baloon = bouyant force/mass -accn. due to gravity = 17.64 - 9.8 = 7.84 m/s^2

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote