Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 62.0 m length of insulated copper wireis wound to form a solenoid of radius 1.

ID: 2215448 • Letter: A

Question

A 62.0 m length of insulated copper wireis wound to form a solenoid of radius 1.7cm. The copper wire has a radius of 0.48mm. resistivity of copper =1.7X10^-8 m (a) What is the resistance of the wire? 1.46? (b) Treating each turn of the solenoid as a circle, how many turnscan be made with the wire? 580turns (c) How long is the resulting solenoid? 0.557m (d) What is the self-inductance of the solenoid? 0.689mH (e) If the solenoid is attached to a battery with an emf of 6.0 Vand internal resistance of 350 m?, compute the time constantof the circuit. 0.382ms (f) What is the maximum current attained? 3.32A (g) How long would it take to reach 99.9% of its maximumcurrent? 2.64ms (h) What maximum energy is stored in the inductor?3.8j

Explanation / Answer

Q What is the internal resistance of each cell? Four 1.46 V cells are connected in series to a 12 ohm lightbulb. If the resulting current is 0.35 A, what is the internal resistance of each cell, assuming they are identical and neglecting the resistance of the wires ans Let the internal resist of each cell is r ohm. =>E = E1 + E2 + E3 + E4 =>E = 4 x 1.46 = 5.84 V Effective resistance = (R+4r) = (12+4r) By E = i(R+r) =>12+4r = 5.84/0.35 = 16.69 =>4r = 4.69 =>r = 1.17 ohm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote