An incompressible fluid is flowing through a pipe with a constriction. The pipe
ID: 2215860 • Letter: A
Question
An incompressible fluid is flowing through a pipe with a constriction. The pipe is on an incline with an angle of 30.0 degrees. The narrow section is 14.0 m (as measured along the pipe) from the wide section and the narrow section is higher than the wide section. The velocity of the fluid in the wide section of the pipe is 3.50 m/s and the pressure of the fluid in the wide section is 240 kPa. If the pressure in the narrow section of the pipe is 175 kPa, what is the velocity of the fluid in the narrow section? (the density of the fluid is 1000 kg/m3)Explanation / Answer
take the wide section as the reference section i.e. h1=0 so vertical height of narrow section=h2=14*sin(30)=7 m so P1+pho*g*h1+0.5*pho*v1^2=P2+pho*g*h2+0.5*pho*v2^2 putting v1=3.5 P1=240 kPa P2=175 kPa we get v2=2.2472 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.