The drawing shows a copper wire (negligible resistance) bent into a circular sha
ID: 2217322 • Letter: T
Question
The drawing shows a copper wire (negligible resistance) bent into a circular shape with a radius of 0.536 m.The radial sectionBCis fixed in place, while the copper barACsweeps around at an angular speed of 15.9 rad/s. The bar makes electrical contact with the wire at all times. The wire and the bar have negligible resistance. AssumeR= 3.02 ?. A uniform magnetic field exists everywhere, is perpendicular to the plane of the circle, and has a magnitude of 3.63E-3 T. Calculate the magnitude of the current induced in the loopABC.
The drawing shows a copper wire (negligible resistance) bent into a circular shape with a radius of 0.536 m.The radial sectionBCis fixed in place, while the copper barACsweeps around at an angular speed of 15.9 rad/s. The bar makes electrical contact with the wire at all times. The wire and the bar have negligible resistance. AssumeR= 3.02 ?. A uniform magnetic field exists everywhere, is perpendicular to the plane of the circle, and has a magnitude of 3.63E-3 T. Calculate the magnitude of the current induced in the loopABC.Explanation / Answer
Given data : r = 0.536 m
= 15.9 rad/s
R = 3.02
B = 3.6x10-3 T
= -N.(B.A)/t = -NB.A/t = -N.B.(r2)/T with = 2/T
= - N.B..r2/2
I.R = -N.B..r2/2
I = NBr2/(2R) = 1.(3.6x10-3.15.9.0.5362)/(2.3.02)
I = 2.72x10-3 A = 2.72 mA
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.