The radius of a piece of Nichrome wire is 0.335 mm. The resistance per unit leng
ID: 2217343 • Letter: T
Question
The radius of a piece of Nichrome wire is 0.335 mm. The resistance per unit length is 4.25 ohms/meter. If a potential difference of 10 V is maintained across a 1.0-m length of the Nichrome wire, the current is 2.35 A. Calculate the following assuming that the wire carries a current of 4.5 A. (a) the current density J = . A/m2 Use the relation between current I, current density J, and cross-sectional area of the wire to find the current density. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. (b) the electric field in the wire E = . N/CExplanation / Answer
r= 0.335x10^-3 m L= 1m P.D.= 10V Resistance= 4.25 ohms/m I= 4.5 A a) J= I/A= 4.5/(pi*r^2) = 127.63595x10^5 A/m^2 b) E= P.D./L= 10/1 = 10 V/m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.