The radius of a right circular cone is increasing at a rate of 2 inches per seco
ID: 2829218 • Letter: T
Question
The radius of a right circular cone is increasing at a rate of 2 inches per second and its height is decreasing at a rate of 4 inches per second. At what rate is the volume of the cone changing when the radius is 10 inches and the height is 10 inches?
Explanation / Answer
v=1/3*pi*r^2*h
v'=1/3*pi*(2rr'h+r^2h')
r'=2 h'=-4
v'(10,10)=1/3*pi*(2*10*2*10-100*4)
v'=0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.