A transverse sinusoidal wave on a string has a period T = 19.0 ms and travels in
ID: 2217954 • Letter: A
Question
A transverse sinusoidal wave on a string has a period T = 19.0 ms and travels in the negative x direction with a speed of 30.0 m/s. At t = 0, a particle on the string at x = 0 has a transverse position of 2.00 cm and is traveling downward with a speed of 2.50 m/s. (a) What is the amplitude of the wave? Correct: Your answer is correct. m (b) What is the phase constant? Incorrect: Your answer is incorrect. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. rad (c) What is the maximum transverse speed of the string? Correct: Your answer is correct. m/s (d) Write the wave function for the wave. (Use the form Asin(kx + ?t + phi). Round all coefficients to three significant figures.) y(x, t) =Explanation / Answer
improve ur rating dude
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.