A steady stream of 0.450 kg snowballs is shot perpendicularly into a wall at a s
ID: 2218960 • Letter: A
Question
A steady stream of 0.450 kg snowballs is shot perpendicularly into a wall at a speed of 6. 50 m/s. Each ball sticks to the wall. The figure gives the magnitude F of the force on the wall as a function of time t for two of the snowball impacts. Impacts occur with a repetition time interval Delta tr = 50. 0 ms, last a duration time interval Delta td = 10 ms, and produce isosceles triangles on the graphm eith each impact reaching a force maximum Fmax = 585 N. What is the magnitude of the impulse on the wall during each impact? N-s What is the magnitude of the average force on the wall during each impact? N During a time interval of many impacts, what is the magnitude of the average force on the wall? NExplanation / Answer
Impulse = Force*time
Here
Impulse = Area of the Triangle
= 0.5*585*10*10^-3
=2.925 N.sec
=============================
Average Force = Impuse/time
= 2.925/(10*10^-3)
=292.5 N
=================
Average Force remains same as average Force of each Impact is same
= 292.5 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.