A steady horizontal Forcce F of magnitude 21 N is applied at the axle of a solid
ID: 2244221 • Letter: A
Question
A steady horizontal Forcce F of magnitude 21 N is applied at the axle of a solid disk as shown. The disk has mass 2.0 kg and a diamter of 0.10 m. What is the linear speed of the center of the disk after it has moved 12 m?
The answer is definitely 13 m/s. I need work shown to reach this answer, please explain things to me like I am 5 years old, as I have great difficulty with this subject matter.
Please dont post a lot of work with another answer telling me 13 m/s is wrong. It's the correct answer.
A steady horizontal Force F of magnitude 21 N is applied at the axle of a solid disk as shown. The disk has mass 2.0 kg and a diameter of 0.10 m. What is the linear speed of the center of the disk after it has moved 12 m? The answer is definitely 13 m/s. I need work shown to reach this answer, please explain things to me like I am 5 years old, as I have great difficulty with this subject matter.Explanation / Answer
moment of inertia I = mR^2/2
and v = Rw
rotational kinetic energy = 0.5*I*w^2 = 0.5*(mR^2/2 )w^2 = mv^2/4
translational kinetic energy = mv^2/2
from work energy theorem
work done =total change in kinetic energy
force *displacement = mv^2/4 + mv^2/2 = 3mv^2/4
21*12 = 3*2*v^2/4
v^2 = 168
v = 12.96 m/s = 13 m/s (approximately)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.