The center of mass of a pitched baseball with a radius of .038 m moves at a spee
ID: 2221220 • Letter: T
Question
The center of mass of a pitched baseball with a radius of .038 m moves at a speed of 23.7 m/s^2. It spins about an axis thru its center of mass at a rate of 1120 rev/min. (117.3 rad/s) . Calculate ratio of the rotational KE to the linear KE for this ball. I prefer responses from someone who can capture an image of the worked out solution. If not, it's ok, but please do not skip steps. A list of a few equations will not help me. These problems are not graded, I just need to understand HOW to do them. thanks for your help!Explanation / Answer
w=1120*2pi/60rad/sec=117.22 RE=0.5Iw^2 I of solid sphere=0.4Mr^2 KE=0.5m(wr)^2 RE/KE=I/mr^2=0.4
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.