You throw a ball vertically upward from the edge of the roof of the Bisdorf buil
ID: 2221660 • Letter: Y
Question
You throw a ball vertically upward from the edge of the roof of the Bisdorf building with a speed 15.0 m/s. Find a) the position and velocity of the ball 1.00 s after leaving your hand, b) the velocity when the ball is 5.00 m above where you released it, c) the maximum height reached by the ball above the release point and the time at which that height is reached, and d) the acceleration of the ball when it is at its maximum height.Explanation / Answer
a> v = 15- 1*1 = 5m/s b> u^2 - 15^2 = -2*10*5 = -100 u^2 = 125 u = 11.2 m/s c> s = 15^2 / 20 = 11.25 m d> acc is always same = -10 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.