The Starship Enterprise returns from warp drive to ordinary space with a forward
ID: 2221744 • Letter: T
Question
The Starship Enterprise returns from warp drive to ordinary space with a forward speed of 58km/s . To the crew's great surprise, a Klingon ship is 120km directly ahead, traveling in the same direction at a mere 30km/s . Without evasive action, the Enterprise will overtake and collide with the Klingons in just about 4.3 . The Enterprise's computers react instantly to brake the ship.
What magnitude acceleration does the Enterprise need to just barely avoid a collision with the Klingon ship? Assume the acceleration is constant.
here is my work, what am i doing wrong
58/2 = 29
29t=30t+120
-1t=120
t=120
29(-120)=-3480km
-3480=58(-120) + (1/2)a(-120)^2
3480=1/2a(-120)^2
a=?????
Explanation / Answer
so to just barely miss a collision when want x klingon = x enterprise when v klingon = venterprise so v equation tells us v = v0 + a t 30 = 58 + at t = -28/a x equation x klingon = x enterprise 120 + 30 t = 0 + 58 t + 1/2 a t^2 120 + 30*-28/a = 58*-28/a + 1/2 a*(-28/a)^2 solve for a a= -3.27 km/s^2
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.