Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A transverse sinusoidal wave on a string has a period T = 33. 0 ms and travels i

ID: 2224531 • Letter: A

Question

A transverse sinusoidal wave on a string has a period T = 33. 0 ms and travels in the negative x direction with a speed of 30. 0 m/s. At t = 0, a particle on the string at x = 0 has a transverse position of 2. 00 cm and is traveling downward with a speed of 5. 00 m/s. What is the amplitude of the wave? The response you submitted has the wrong sign. m What is the phase constant? rad What is the maximum transverse speed of the string? m/s Write the wave function for the wave. (Use the form Asin (kx + omega t + phi). Round all coefficients to three significant figures. ) y(x, t) =

Explanation / Answer

a) amplitude = 3.3 cm amplitude can never be negative. b) 0.644 rad c) 6.26 m/s d) 3.30 sin (6.35x + 190t + 0.644)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote