A ball of mass m = 0.3 kg is attached to a (massless) string of length L = 2 m a
ID: 2225111 • Letter: A
Question
A ball of massm=0.3kg is attached to a (massless) string of lengthL=2m and is undergoing circular motion in the horizontal plane, as shown in the figure.
A ball of massm=0.3kg is attached to a (massless) string of lengthL=2m and is undergoing circular motion in the horizontal plane, as shown in the figure. (a) Draw a free-body diagram for the ball. (b) Which force plays the role of the centripetal force? the force of gravityair resistancethe horizontal component of tensionthe vertical component of tension (c) What should the speed of the mass be for?to be59?? (d) What is the tension in the string?Explanation / Answer
b) horisontal component of tension = T sin
c) v = (R.g.tan ) = ( L.sin .g.tan )
v = (2.sin 59o.9.8.tan 59o) = 5.288 m/s
d) T cos = m.g
T = m.g/cos = 0.3.(9.8)/cos 59o = 5.708 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.