A group of students go by car on a day trip by to a nearby beach. Once in the ca
ID: 2226182 • Letter: A
Question
A group of students go by car on a day trip by to a nearby beach. Once in the car they accelerate northward at 3.00 m/s2 until they reach a speed of 86.4 km/hr. They then cruise in that direction for 10 minutes before slowing down to a stop at 6.00 m/s2. They immediately turn right and accelerate at 2.00 m/s2 till they reach 72 km/hr and travel at that speed for another 15 minutes. They then decelerate at 4 m/s2 (still travelling in the same direction) and when they stop they are at the beach. (10 marks) a. How long did the trip take in total? b. How far did they travel? c. How far away from their starting point was the beach? d. What was their average speed? e. What was their average velocity?Explanation / Answer
northward:
accelerate at 3m/s2 to 86.4kph = 24m/s,
so time = 24/3 = 8s,
dist = 0.5at2 = 1.5*8*8 = 32m
move at this speed for 10 min = 600s
dist = vt = 24*600 = 14400m
decelerate at 6m/s2 to stop
so t = 24/6 = 4s
dist = ut+(1/2)at2 = 24*4 - (0.5)(6)(4*4) = 96-48 = 48m
so total time = 8+600+4 = 612s
total distance = 32+14400+48 = 14480m
turn right, that is, eastward:
accelerate at 2m/s2 to 72kph = 20m/s,
so time = 20/2 = 10s,
dist = 0.5at2 = 1*10*10 = 100m
move at this speed for 15 min = 900s
dist = vt = 20*900 = 18000m
decelerate at 4m/s2 to stop
so t = 20/4 = 5s
dist = ut+(1/2)at2 = 20*5 - (0.5)(4)(5*5) = 100-50 = 50m
total time = 10+900+5 = 915s
total distance = 100+18000+50 = 18150m
a) trip time = sum of northward time+eastward time
= 900+915 = 1815s
b) how far = sum of distances = 14480+18150 = 32630m
c) how far from start point = (144802 + 181502) = 23218.37 m
d) avg speed = distance/time = 32630/1815 = 17.98 m/s
e) avg vel = displacement/time = 23218.37/1815 = 12.79 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.