The peak instantaneous current in a certain lightning stroke is 22,000 A vertica
ID: 2226493 • Letter: T
Question
The peak instantaneous current in a certain lightning stroke is 22,000 A vertically upward. The current is approximately constant at this value for 1.1 10-4 s. (a) Find the charge transferred to the ground during this time interval. Correct: Your answer is correct= -2.42 C (b) The current at one point in the lightning bolt is produced by electrons moving at a speed of 9.0 106 m/s through a circular cross section of radius 1.1 cm. What is the number of electrons per m3 in the discharge? Correct: Your answer is correct= 4e19 /m^3 (c) Assuming this same electron density throughout, what is the total charge contained in a 1.0 km long lightning bolt that has an average cross-sectional area of 1.0 cm2?????????????????? PLEASE ANSWER C ONLY!!!!!!Explanation / Answer
volume= cross sectional area*length=0.1 m^3 so no of electrons=4e19*0.1=4e18 so total charge=4e18*1.6e(-19)=0.64 C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.