The payback period for the following set of cash flows is years. (Round your ans
ID: 2633883 • Letter: T
Question
The payback period for the following set of cash flows is years. (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Year Cash Flow
0 ?$4,800
1 2,600
2 1,900
3 1,600
4 2,800
Buy Coastal, Inc., imposes a payback cutoff of 3 years for its international investment projects. Suppose the company has the following two projects available. Project A has payback period of years, while project B has a payback period of years. Therefore, it should
(Click to select)
accept
reject
project A and
(Click to select)
reject
accept
project B. (Round your answers to 3 decimal places. (e.g., 32.162))
Year Cash Flow (A) Cash Flow (B)
0 ?$48,000 ?$71,000
1 27,000 9,000
2 38,000 17,000
3 18,000 35,000
4 4,000 274,000
An investment project has annual cash inflows of $7,700, $8,500, $8,600, and $9,000, and a discount rate of 7 percent. If the initial cost is $23,200, the discounted payback period for these cash flows is years. (Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))
Explanation / Answer
1)
The payback period for the following set of cash flows is 2.19 years.
Working
Payback period = 2+ (4800-2600-1900)/1600 = 2.19 Years
2)
Buy Coastal, Inc., imposes a payback cutoff of 3 years for its international investment projects. Suppose the company has the following two projects available.
Project A has payback period of 1.553 years, while project B has a payback period of 3.036 years.
Therefore, it should accept project A and reject Project B.
Working
Project A has payback period = 1+ (48000-27000)/38000
Project A has payback period = 1.553 years
Project B has a payback period = 3 + (71000-9000-17000-35000)/274000
Project B has a payback period = 3.036 Years
3)
An investment project has annual cash inflows of $7,700, $8,500, $8,600, and $9,000, and a discount rate of 7 percent.
If the initial cost is $23,200, the discounted payback period for these cash flows is 3.96 years.
Working
PV of annual cash inflow = 7700/1.07 + 8500/1.07^2 + 8600/1.07^3 + 9000/1.07^24
PV of annual cash inflow = 23,414.97
Discounted payback period =Initial Cost / PV of annual cash inflow* Total No of Year
Discounted payback period = 23200/23414.97 * 4
Discounted payback period = 3.96 Years
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.