Use the exact values you enter to make later calculations. A uniformly accelerat
ID: 2230537 • Letter: U
Question
Use the exact values you enter to make later calculations. A uniformly accelerated car passes three equally spaced traffic signs. The signs are separated by a distance d = 20 m. The car passes the first sign at r = 1.3 s, the second sign at t = 3.3 s, and the third sign at t = 5.3 s. What is the magnitude of the average velocity of the car during the time that it is moving between the first two signs? What is the magnitude of the average velocity of the car during the time that it is moving between the second and third signs? What is the magnitude of the acceleration of the car?Explanation / Answer
time taken = 3.3 - 1.3 = 2 sec distance = 20 m so a) avg velocity = distance / time = 20/2 = 10 m/s b) time = 5.3 -3.3 = 2 sec avg velocity = 20/2 = 10 m/s c) acceleration = change in velocity / time = (10-10)/4 = 0 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.