Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A parallel-plate capacitor, made of two circular plates of radius R = 10 cm, is

ID: 2230911 • Letter: A

Question

A parallel-plate capacitor, made of two circular plates of radius R = 10 cm, is connected in series with a resistor of resistance R = 100 Ohm and a battery of emf E = 10 V. What is the maximum value of the magnetic field induced by the displacement current between the plates, at a distance r = 5 cm from the axis of the plates while the capacitor is being charged? 3 x 10-7 T 5 x 10-7 T 2 x 10-7 T 4 = 10-7 T 1 x 10-7 T An electromagnetic wave with components Ey = Eo sin(kx - omega t) and Bz = Bo sin(kx - omega t) is a wave traveling in the y-direction. negative x-direction. z-direction. x-direction. cannot be determined with the information given The value of the electric field for a certain type of electromagnetic wave is 570 NC. What is the value of the magnetic field for that wave? 1.10 x 10-6 T 2.91 x 10-6 T 2.41 x 10-6T 1.90 x 10-6 T 1.41 x 10-6 T If the electric field and magnetic field of an EM wave are given by E = Eo sin(kx - omega t) and B = Bo sin(kx - omega t), and if the value of Eo is 5.1 x 10-5 V/m what is the value of Bo? 1.7 x 1014 T 1.7 x 10-13 T 1.7 x 10-14 T 1.7 x 103 T 1.7 x 104 T

Explanation / Answer

7) Can not help on this one 8) Wave is travelling in the x direction Option D) 9) qE = qVB so we have E = VB B = 570/(3*10^8) = 1.9*10^-6 T Option D) 10) Eo = 5.1*10^-5 Bo = Eo/V = 5.1*10^-5/(3*10^8) = 1.7*10^-13 T Option B)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote