A pump is used to send oil (density 800 kg/s) through a hose the diameter of whi
ID: 2234228 • Letter: A
Question
A pump is used to send oil (density 800 kg/s) through a hose the diameter of which is 5 times that of the nozzle through which the water exits. If the nozzle is 1m higher than the pump and the oil flows through the hose at 0.2 m/s, what is the gauge pressure of the oil in the pump? the answer is 18 kPa how do you solve this? Thank youExplanation / Answer
Using continuety equation A1V1=A2V2 =>pi*(5D)^2*0.2/4 =pi*D^2*V2/4 =>V2= 5m/s Applying bernouli equation P1+(1/2)*rho*V1^2+rho*g*h1 = P2+(1/2)*rho*V2^2+rho*g*h2 h1=0 h2=1m rho=800 =>P1-P2 =800*(0.5*5^2 +g*1-0.5*0.2^2 =>P2-Patm = 18kPa hence gauge pressure = 18kPa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.