Given two 2.00 mu C charges at +/- 0.800 m as shown in Figure P20.8 and a positi
ID: 2235707 • Letter: G
Question
Given two 2.00 mu C charges at +/- 0.800 m as shown in Figure P20.8 and a positive test charge q = 1.34 times 10-18 C at the origin. (Note: Assume a reference level of potential V = 0 at r = infinity.) What is the net force exerted by the two 2.00 mu C charges on the test charge q? What is the electric field at the origin due to the two 2.00 mu C charges? What is the electrical potential at the origin due to the two 2.00 mu C charges?Explanation / Answer
a) Net force acting on the test charge q is zero as both the 2microC charges repel the test charge with the same equal force.(kq^2/r^2) => Fnet=0 b)Even the net electric field at the origin is zero as the fields due to the 2microC charges point in opposite directions with the same magnitude.(kq/r^2) c) Potential at origin= 2*kq/r; r=0.8 hence V=45000V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.