Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The electric potential immediately outside a charged conducting sphere is 220 V,

ID: 2237685 • Letter: T

Question

The electric potential immediately outside a charged conducting sphere is 220 V, and 10.0 cm farther from the center of the sphere the potential is 130 V. (a) Determine the radius of the sphere. cm (b) Determine the charge on the sphere. nC The electric potential immediately outside another charged conducting sphere is 250 V, and 10.0 cm farther from the center the magnitude of the electric field is 410 V/m. (c) Determine all possible values for the radius of the sphere. (Enter your answers from smallest to largest. If only one value exists, enter "NONE" in the second answer blank.) r1 = cm r2 = cm (d) Determine the charge on the sphere for each value of r. (If only one value exists, enter "NONE" in the second answer blank.) q1 = nC q2 = nC

Explanation / Answer


If the radius is r metres, then going from r to (r + 0.1) causes V to drop from 220V to 130V.

220 = kq/r

130 = kq/(r+0.1)

Dividing gives:

220/130 = (r+0.1)/r

1.692 = 1 + 0.1/r

0.1/r= 0.692

r= 0.1/0.692=0.144m

q = 220r/k = 220 x 0.144 /9x10^9 = 3.52x10^-9 C cheers....:)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote