Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

It is generally a good idea to gain an understanding of the \\\"size\\\" of unit

ID: 2238112 • Letter: I

Question

It is generally a good idea to gain an understanding of the "size" of units. Consider the following objects and calculate their kinetic energy in SI units. 1.A ladybug weighing 29.60 milligrams flies by your head at 2.53 mph. 2. A 15.8-lb bowling ball slides (not rolls) down an alley at 12.06 mph. 3.A car weighing 1958 lbs is moving at a speed of 32.50 mph. Based on your results above, which of the following scenarios below likely describe an object possessing 1 joule of kinetic energy. A) cat walking down a sidewalk b)A mosquito flying through a swamp c)A beetle walking across a jungle floor d)An elephant running across a field e)A tiger running after prey

Explanation / Answer

1. KE = 1/2*mv^2 m = 29.6 mg = 0.0000296 kg v = 2.53 mph = 2.53*1609.344 meter/hr = 2.53*1609.344 / (60*60) m/s = 1.131 m/s KE = 1/2*0.0000296*1.131^2 = 1.893*10^-5 J 2. m = 15.8 lb = 15.8*0.4536 kg = 7.167 kg v = 12.06 mph = 12.06*1609.344 /(60*60) m/s = 5.391 m/s KE = 1/2*7.167*5.391^2 = 104.16 J 3. m = 1958 lb = 1958*0.4536 kg = 888.15 kg v = 32.5 mph = 32.5*1609.344/(60*60) = 14.529 m/s KE = 1/2*888.15*14.529^2 = 93738 J Answer: A cat walking down a sidewalk is likely to possess 1 J of KE.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote