It is estimated that the annual heat-loss cost in a small power plant is $5,200.
ID: 2710057 • Letter: I
Question
It is estimated that the annual heat-loss cost in a small power plant is $5,200. Two mutually exclusive proposals have been formulated that will reduce the loss. Proposal A will reduce heat loss by 60% and cost $3,000. Proposal B will reduce heat loss by 55% and cost $2,500. If the interest rate is 8% and the plant will benefit from the reduction in heat loss for ten years, using the present worth on incremental investment, which proposal should be accepted? [Must show calculations to receive credit]
Explanation / Answer
Interest Rate = 8%
Life = 10 years
For proposal A,
Initial investment = Cost = $3000
Annual saving in heat loss cost = 60%*5200 = $3120
Incremental Cash Flows are as follows:
Present worth on incremental investment is the sum of dicounted cash flows = $17935.45
For proposal B
Initial investment = Cost = $2500
Annual saving in heat loss cost = 55%*5200 = $2860
Incremental Cash Flows are as follows:
Present worth on incremental investment is the sum of dicounted cash flows = $16690.83
Since proposal A has a higher present worth on incremental investment than proposal B, proposal A should be accepted.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.