An AC source operating at 80 Hz with a maximum voltage of 215 V is connected in
ID: 2238320 • Letter: A
Question
An AC source operating at 80 Hz with a maximum voltage of 215 V is connected in series with a resistor (R= 2.8 K ohms) and an inductor (L=3.6 H). (a) What is the maximum vale of the current in the circuit? (b) What are the maximum vales of the potential difference across the resistor and the inductor? (c) When the current is at a maximuj, what are the magnitudes of the potential differences across the resistor, the inductor, and the AC source? (d) When the current is zero, what are the magnitudes of the potential difference across the resistor, the inductor, and the AC source? Please use actual numbers in the formula.Explanation / Answer
a.)Impedance of inductor=wL=1809.56 ohm
R=2800 ohm
So Z=3333.84 ohms
So Imax=215/3333.84=0.0645 A
b.)V across R=180.57 V
V across L=116.7 V
c.)V across R=180.57 V
V across L=116.7 V
V across AC source=297.27 V
d.)V across R=0 V
V across L=0 V
V across AC source= 0 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.