You are given the job of evaluating potential power line systems. One system is
ID: 2238417 • Letter: Y
Question
You are given the job of evaluating potential power line systems. One system is designed to operate at V = 4000 V, and another would operate at V = 7500 V. Suppose the power line at the higher voltage would dissipate 2 percent of the power that it carries. What percentage of the power would be dissipated in the low-voltage power line? This question misses some information. When you evaluate the two power systems assume that a) the line resistance is the same and b) the total power delivered to the system stays the same, that means the power delivered to the city is slightly differentExplanation / Answer
similar question and answer:
You are given the job of evaluating potential power line systems. One system is designed to operate at V = 3500 V, and another would operate at V = 6500 V. Suppose the power line at the higher voltage would dissipate 3 % of the power that it carries. What percentage of the power would be dissipated in the low-voltage power line?
power out put will be same so V*I =P = same
(I1^2)*R = 0.03*P
6500*I1 = 3500*I2
I2 = 1.857*I1
power dissipated = [(1.857*I1)^2]*R = 3.45*(I1^2)*R
= 3.45*0.03*P = 0.1034P
power dissipated = 10.34%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.