A CD with a diameter of 12.5 cm goes from rest to a tangential velocity of 5.6 m
ID: 2239462 • Letter: A
Question
A CD with a diameter of 12.5 cm goes from rest to a tangential velocity of 5.6 m/s. If it does this in 2.5 seconds, what is its angular acceleration?A) c. 24 rad/s2 B) d. 16 rad/s2 C) b. 18 rad/s2 D) a. 13 rad/s2 An object has a weight of 400 N when it is dry. When it is completely submerged in water is has a weight of 150 N. What is the density of the material is the density of water is 1000 kg/m3?A) b. 4500 kg/m3 B) a. 2300 kg/m3 C) d. 1600 kg/m3 D) c. 1200 kg/m3 4.50 moles of an ideal gas is at 560K. Is the gas undergoes an adiabatic compression and 3750 J of work is done on the gas, what is the final temperature of the gas?A) c. 2590 K B) b. 572 K C) a. 627 K D) d. 977 K A 0.300 kg piece of metal is heated to 88
Explanation / Answer
1)a=(5.6/0.125)/2.5
=17.92
=18 rad/s option C
2)400=d*v*g
150=1000*v*g
400/150=d/1000
d=2666.7
option B
3)option C
4)option C
5)option A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.